UVR2A100MED1TA Nichicon Aluminium Electrolytic Capacitors - Leaded 10uF 100V 85c
Part Nnumber
UVR2A100MED1TA
Description
Aluminium Electrolytic Capacitors - Leaded 10uF 100V 85c
Producer
Nichicon
Basic price
Nichicon Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Leaded RoHS:  Details Brand: Nichicon Termination Style: Radial Capacitance: 10 uF Voltage Rating DC: 100 V Tolerance: 20 % Ripple Current: 75 mA Maximum Operating Temperature: + 85 C Load Life: 2000 h Case Diameter: 6.3 mm Case Length: 11 mm Lead Spacing: 2.5 mm Product: General Purpose Electrolytic Capacitors Dimensions: 6.3 mm Dia. x 11 mm L Dissipation Factor DF: 0.08 Leakage Current: 30 uA Packaging: Reel Series: VR Factory Pack Quantity: 2000
Following Parts
Random Products
(keyword UVR2A100MED1TA Nichicon Aluminium Electrolytic Capacitors - Leaded 10uF 100V 85c)