ULD2C5R6MED1TD Nichicon Aluminium Electrolytic Capacitors - Leaded 160V 5.6uF 20%
Part Nnumber
ULD2C5R6MED1TD
Description
Aluminium Electrolytic Capacitors - Leaded 160V 5.6uF 20%
Producer
Nichicon
Basic price
Nichicon Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Leaded RoHS:  Details Brand: Nichicon Termination Style: Radial Capacitance: 5.6 uF Voltage Rating DC: 160 V Tolerance: 20 % Ripple Current: 52 mA Maximum Operating Temperature: + 105 C Load Life: 20000 h Case Diameter: 6.3 mm Case Length: 11 mm Product: General Purpose Electrolytic Capacitors Dimensions: 6.3 mm Dia. x 11 mm L Packaging: Ammo Pack Series: LD Factory Pack Quantity: 2000 Type: General Purpose, Miniature, Radial Lead, Aluminum Capacitors
Following Parts
Random Products
(keyword ULD2C5R6MED1TD Nichicon Aluminium Electrolytic Capacitors - Leaded 160V 5.6uF 20%)