UBX1C332MHL Nichicon Nichicon BX 3300μF 16 V dc Aluminium Electrolytic Capacitor, ±20%
Part Nnumber
UBX1C332MHL
Description
Nichicon BX 3300μF 16 V dc Aluminium Electrolytic Capacitor, ±20%
Producer
Nichicon
Basic price
Capacitance3300µF ConstructionRadial Diameter18mm Dimensions18 Dia. x 40mm Height40mm Lead Diameter0.8mm Lead Pitch7.5mm Leakage Current4 μA Lifetime2000h Maximum Operating Temperature+150°C Minimum Operating Temperature-55°C Ripple Current1300mA SeriesBX TechnologyElectrolytic Tolerance±20% Tolerance Minus-20% Tolerance Plus+20% Voltage16 V dc Product Details BX Series High Temperature Radial 150℃
Following Parts
Random Products
(keyword UBX1C332MHL Nichicon Nichicon BX 3300μF 16 V dc Aluminium Electrolytic Capacitor, ±20%)