UVK2C220MPD Nichicon CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Part Nnumber
UVK2C220MPD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Producer
Nichicon
Basic price
Categories Capacitors Aluminum Capacitors Manufacturer Nichicon Series UVK Packaging Bulk Part Status Active Capacitance 22µF Tolerance ±20% Voltage Rating 160V ESR (Equivalent Series Resistance) - Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C Operating Temperature -40°C ~ 85°C Polarization Polar Applications General Purpose Ripple Current 130mA Impedance - Lead Spacing 0.197" (5.00mm) Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm) Surface Mount Land Size - Mounting Type Through Hole Package / Case Radial, Can
Following Parts
Random Products
(keyword UVK2C220MPD Nichicon CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C)