UVK2GR47MED Nichicon CAP ALUM 0.47UF 20% 400V RADIAL 0.47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Part Nnumber
UVK2GR47MED
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 400V RADIAL 0.47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Producer
Nichicon
Basic price
Categories Capacitors Aluminum Capacitors Manufacturer Nichicon Series UVK Packaging Bulk Part Status Active Capacitance 0.47µF Tolerance ±20% Voltage Rating 400V ESR (Equivalent Series Resistance) - Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C Operating Temperature -40°C ~ 85°C Polarization Polar Applications General Purpose Ripple Current 12mA Impedance - Lead Spacing 0.098" (2.50mm) Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) Surface Mount Land Size - Mounting Type Through Hole Package / Case Radial, Can
Following Parts
Random Products
(keyword UVK2GR47MED Nichicon CAP ALUM 0.47UF 20% 400V RADIAL 0.47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C)